Generator prądu
Prąd elektryczny można bezproblemowo uznać za jeden z nielicznych zasobów, bez których przeciętny człowiek raczej nie byłby w stanie się obejść. Nie ma zresztą w tym stwierdzeniu przesady – nawet najbardziej powszechne i niezbędne na co dzień urządzenia nie będą w stanie należycie wykonać powierzonego im zadania, jeśli w pobliżu nie ma żadnego źródła prądu. Bywają jednak sytuacje, w których nawet mimo braku bezpośredniego dostępu do sieci elektrycznej trzeba jakoś zasilić narzędzia, którymi będziemy się posługiwać. O ile czasami można obejść ten problem na przykład za pomocą przedłużacza, tak w miejscach takich jak plac budowy czy środek lasu podczas wycinki, może to nie być możliwe. W tego typu warunkach dobrą inwestycją może się okazać własny generator prądu.
Czym jest generator prądu?
Generator prądu służy do zapewnienia zasilania urządzeń elektrycznych w sytuacjach, w których stały dostęp do sieci może być utrudniony lub niemożliwy. Działa on na zasadzie konwersji energii mechanicznej na energię elektryczną. Paliwem zasilającym generator, z racji dostępności oraz energii, jaką można z niego pozyskać, zazwyczaj jest benzyna.
Jak jest zbudowany generator prądu?
Podstawowym komponentem, bez którego generator prądu nie byłby w stanie wykonywać swojej pracy, jest silnik. Istotny jest też regulator napięcia, poddający kontroli napięcie prądu generowanego przez alternator. Ma to na celu obniżenie prawdopodobieństwa wystąpienia przeciążenia, mogącego uszkodzić sprzęt podłączony do generatora. W niektórych modelach obecny jest również system chłodzenia, zapobiegający przegrzaniu poprzez odprowadzanie ciepła wytworzonego podczas pracy silnika. Wszystkie wchodzące w skład urządzenia elementy chroni natomiast obudowa, zazwyczaj wykonana z metalu bądź tworzywa sztucznego.
Modelami najpowszechniej spotykanymi na rynku są te zasilane benzyną. Takie jednostki mają w swojej nazwie zawarty skrót PGG. Jego rozwinięcie to Power Gasoline Generator, czyli benzynowy generator mocy. W oznaczeniach tego typu maszyn nierzadko obecne są kombinacje liczb w formie ułamka, takie jak 8/3 czy 6/1. Mogą one stanowić istotną informację odnośnie parametrów kluczowych z perspektywy przyszłego miejsca pracy generatora, jak i narzędzi podłączanych do niego. Pierwsza liczba w ułamku oznacza oferowaną moc wyrażoną w kilowatach. Druga natomiast mówi o liczbie faz. Dzięki tym danym można dobrać odpowiedni model w zależności od obciążenia przyłączeniowego urządzenia, które trzeba będzie zasilić.
Jakie zastosowanie ma generator prądu?
Generator prądu może być używany wszędzie tam, gdzie potrzebny jest stały dostęp do prądu mimo braku odpowiedniej infrastruktury w okolicy. Sfera zastosowań jest zatem dość obszerna: budowy i remonty, przemysł i produkcja, wyprawy campingowe, podróże rekreacyjne, imprezy plenerowe, wydarzenia masowe, rolnictwo, badania naukowe czy misje ratunkowe.
Warto też wspomnieć, że oprócz używania go do pracy w odizolowanych od sieci elektrycznej miejscach jako główne źródło energii, generator prądu może być równie przydatny jako źródło zasilania awaryjnego. Będzie on dobrą alternatywą w sytuacji, gdy trzeba zapewnić urządzeniom ciągłość i stabilność działania w obliczu wadliwej sieci oraz możliwego ryzyka awarii, tudzież przerwy w dostawie prądu. Wtedy odpowiednio zaopatrzony w paliwo generator jest w stanie bez problemu zasilać podłączone do niego sprzęty przez kilka godzin non-stop. Niemałą zaletą takiego urządzenia jest też mobilność, którą zawdzięcza możliwości przewożenia go środkami transportu takimi jak samochód wszędzie tam, gdzie jest akurat potrzebny.
Oferujemy wysokiej jakości generatory prądu, cechujące się przede wszystkim niezawodnością, efektywnością oraz trwałością. W naszym asortymencie znajdziesz modele o różnych parametrach, z pomocą których zyskasz niemal nieograniczony dostęp do energii elektrycznej, gdziekolwiek się znajdujesz. Dostępne urządzenia są również objęte wieloletnią gwarancją, a wszystko po to, aby mogły służyć możliwie jak najdłużej.