Domowy odkurzacz to podstawowy element wyposażenia w większości mieszkań. Jego profesjonalnym odpowiednikiem jest natomiast odkurzacz przemysłowy. Z kolei do najbardziej uznanych producentów tego typu urządzeń zalicza się marka Karcher. W poniższym artykule przedstawiamy najważniejsze informacje na temat sprzętu dla fachowców, który jest niezawodny w trakcie różnego rodzaju prac.

Odkurzacz domowy i odkurzacz przemysłowy – czym się różnią?

Różnicę między domowym a przemysłowym odkurzaczem można dostrzec już na pierwszy rzut oka. Dosłownie, ponieważ profesjonalny sprzęt firmy Karcher ma swój charakterystyczny design. Uniwersalne odkurzacze przemysłowe poruszają się na kółkach, zwykle dwóch mniejszych i dwóch większych i są „stojące”, a nie „leżące” w trakcie pracy. Odkurzacz budowlany ma trwalszą konstrukcję od domowego, dlatego jest odporny na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych i wybranych uszkodzeń mechanicznych. Jego budowa z założenia musi być szczelniejsza, mocniejsza i stabilniejsza, ponieważ urządzenie towarzyszy fachowcom w szczególnie niesprzyjającym środowisku.

Kupowanie odkurzacza przemysłowego, aby sprzątać nim dom na co dzień, nie ma większego sensu. Ale już w przypadku planowanego remontu czy budowy jak najbardziej warto zaplanować taką inwestycję. Analogicznie zwykłe urządzenie do codziennych zastosowań nie przyda się w profesjonalnej firmie budowlanej, która powinna mieć na wyposażeniu zaawansowane urządzenia, np. z katalogu marki Karcher.

Podsumowując, tradycyjny odkurzacz różni się od budowlanego:

 • - konstrukcją,

 • - przeznaczeniem,

 • - ceną,

 • - wytrzymałością na niekorzystne czynniki.

Klasy odkurzacza przemysłowego

Odkurzacze przemysłowe różnią się też między sobą, a podstawowy podział dotyczy klasy pochłaniania pyłu – L, M oraz H.

Odkurzacz przemysłowy klasy L

Klasa L odkurzacza oznacza, że urządzenie pochłania pyły o wielkości do ponad 1 mg/m3. W praktyce będą to np. pozostałości po obróbce drewna czy lekkich pracach budowlanych.

Odkurzacz przemysłowy klasy M

Klasa M odkurzacza dotyczy sprzętu pochłaniającego pyły o wielkości w przedziale 1-0,1 mg/m3. Urządzenia tego typu są zazwyczaj przeznaczone do zasysania pozostałości po obróbce materiałów budowlanych. Z uwagi na potencjalne niebezpieczeństwo dla zdrowia w trakcie wykonywania tego typu prac, odkurzacze budowlane M są rekomendowane specjalistom.

Odkurzacz przemysłowy klasy H

Jeżeli przy klasie M odkurzacza przemysłowego przypomina się o kwestii bezpieczeństwa, tym bardziej trzeba to zrobić w przy opisie sprzętu klasy H. Służy on bowiem do oczyszczania powierzchni z najdrobniejszych, wręcz niedostrzegalnych pyłów – mineralnych, kadmu, ołowiu, niklu czy azbestu. Taki odkurzacz musi być wyposażony w specjalne filtry i zabezpieczenia, aby nie dopuścić do wydostania się na zewnątrz zebranych, groźnych dla zdrowia i środowiska pyłów. Firma Karcher posiada w asortymencie wybrane modele do zadań specjalnych, np. z ochroną przeciwogniową, które służą do zasysania pyłów wybuchowych i są stosowane między innymi przez strażaków.

Dla kogo odkurzacze przemysłowe?

Odkurzacz przemysłowy (inaczej odkurzacz budowlany, do prac budowlanych) Karcher jest sprzętem przydatnym, a nierzadko niezbędnym m.in. w:

 • - firmach remontowo-budowlanych, sprzątających, serwisowych,

 • - służbach porządkowych i ratunkowych,

 • - tartakach, warsztatach (np. samochodowych),

 • - obiektach przemysłowych i produkcyjnych, laboratoriach, magazynach,

 • - piekarniach, sklepach wielkopowierzchniowych i specjalistycznych,

 • - gospodarstwach rolnych.

Na zakup odkurzaczy do gipsu, wody, pyłu drzewnego czy innych zanieczyszczeń, z którymi nie poradzi sobie zwykły, domowy sprzęt, decydują się też klienci indywidualni. Jeżeli planuje się remont lub posiada się przydomowy warsztat, jest to bardzo przydatny element wyposażenia.

Klasy odkurzaczy przemysłowych

Odkurzacz workowy czy bezworkowy?

Odkurzacze przemysłowe rozróżnia się też w inny sposób niż przez klasy pyłów. Mianowicie sprzęt dzieli się na workowy i bezworkowy. Jak sugerują nazwy, chodzi o to, w których urządzeniach należy założyć worek na pył, a w których nie (wówczas zanieczyszczenia trafiają do komory, którą trzeba regularnie opróżniać i czyścić). Przedstawmy najważniejsze zalety i wady obu rozwiązań.

Odkurzacz przemysłowy workowy – zalety i wady

Zalety:

 • - niższy koszt zakupu niż w przypadku modelu bez worka,

 • - tańsze filtry niż w modelu bez worka,

 • - wygodne usuwanie zebranych zanieczyszczeń.

Wady:

 • - słabnąca moc ssania wraz z napełnianiem się worka,

 • - konieczność częstej wymiany i zakupu worków.

Odkurzacz przemysłowy bezworkowy – zalety i wady

Zalety:

 • - równa i stała moc ssania,

 • - brak konieczności kupowania i wymieniania worków.

Wady:

 • - wyższa cena od modeli workowych,

 • - droższe filtry niż w modelach workowych,

 • - konieczność opróżniania i czyszczenia komory,

 • - wymaga częstej wymiany i zakupu filtrów.

Ostateczny wybór powinien wynikać z indywidualnych potrzeb i preferencji użytkownika. Pamiętaj też, że nie każdy odkurzacz bez worka pracuje równie dobrze, podobnie jak nie wszystkie modele workowe są dobrym wyborem. Istnieje więcej czynników, które należy wziąć pod uwagę w trakcie zakupu sprzętu. Dobrą informacją jest fakt, że niektóre odkurzacze bezworkowe posiadają możliwość opcjonalnego założenia worka, dzięki czemu można je w pełni dostosować do potrzeb przy wybranych pracach.

Jaki odkurzacz przemysłowy wybrać?

- Zastanówmy się, jakie jeszcze parametry mają dla Ciebie znaczenie przy wyborze profesjonalnego odkurzacza do prac budowlanych. Otóż bardzo przydatną funkcją jest odsysanie wody oraz cieczy, ponieważ ich samodzielne usuwanie jest często skomplikowane. Tymczasem wysokiej klasy odkurzacz przemysłowy posiada na wyposażeniu korek spustowy do łatwego usuwania cieczy lub zbiornik który automatycznie zamyka się po maksymalnym napełnieniu.

- Warto też zwrócić uwagę na rozmiar filtrów (większe nie wymagają tak częstej wymiany jak mniejsze) czy materiał i cenę ich wykonania. Co do zasady droższe filtry mają dłuższą żywotność. Przed złożeniem zamówienia porównaj poszczególne modele również pod kątem mocy i podciśnienia. Pamiętaj, że w profesjonalnych zastosowaniach liczy się przede wszystkim siła ssania.

- Fachowcy oceniają przydatność odkurzaczy budowlanych Karcher i innych firm pod kątem wielu innych elementów, np. tego, czy sprzęt posiada wbudowane gniazdo do podłączania innych urządzeń. To niezwykle poręczna funkcja. Kolejnym detalem, na który koniecznie trzeba zwrócić uwagę, jest długość kabla zasilającego. Im dłuższy, tym mniejsze ryzyko, że praca będzie niewygodna lub wręcz niemożliwa. Ważnym atutem okazuje się też szeroki wybór dodatków, np. wymienne końcówki ssące do różnorodnych zastosowań.

Karcher – uniwersalny odkurzacz przemysłowy

Karcher jest marką słynącą z wysokiej jakości urządzeń wybieranych przez klientów indywidualnych oraz firmowych. Już za kilkaset złotych można nabyć odkurzacz przemysłowy bezworkowy. W ofercie są też dostępne droższe, bardziej specjalistyczne warianty dla profesjonalistów. Sprzęt ma wiele atutów, w tym m.in.:

 • - trwałą, ale lekką i wygodną w obsłudze konstrukcję,

 • - wysoką moc,

 • - relatywnie dużą pojemność zbiornika,

 • - długi zasięg kabla zasilającego,

 • - możliwość pracy na sucho i mokro, z workiem lub bez,

 • - funkcję wydmuchu (np. do sprzątania liści).

Ponieważ urządzenia marki Karcher są w Polsce bardzo popularne, zdobycie części zamiennych lub dodatkowych nie stanowi żadnego problemu. Klienci doceniają długie okresy gwarancyjne oraz łatwy dostęp do usług serwisowych. Choć awaryjność sprzętu jest niska, to nawet w przypadku ewentualnej usterki można liczyć na szybkie i skuteczne wsparcie.

Odkurzacz do gipsu, wody, gruzu i innych odpadów wynikających z podejmowanych prac budowlanych czy warsztatowych jest świetną inwestycją przede wszystkim dlatego, że znacznie ułatwia i skraca czas sprzątania zanieczyszczeń. Odkurzacze Karcher są doceniane w zakładach tekstylnych, farmaceutycznych, chemicznych, spożywczych czy drukarniach i halach przemysłowych. Wyróżniają się wielofunkcyjnością i zaawansowaniem technologicznym. Można na nich polegać nawet przy częstej i intensywnej eksploatacji w trudnych warunkach. Ważne jednak, żeby przed zakupem konkretnego urządzenia dokładnie przemyśleć wybór i zamówić rozwiązanie dostosowane do potrzeb w domu lub firmie.

Powiązane produkty

NT 22/1 Ap L

Recenzje: 0

Najnowszy profesjonalny odkurzacz uniwersalny do odkurzania na mokro/sucho. Charakteryzuje się niską wagą, zwartą konstrukcją, wysoką mobilnością i półautomatycznym oczyszczaniem filtra.

Cena 728,16 zł
Więcej
W magazynie

NT 30/1 Tact L

Recenzje: 0

Sprawdzony odkurzacz uniwersalny zaprojektowany na nowo z bardziej wydajnym i ciszej pracującym systemem Tact obsługiwanym za pomocą pokrętła. Nowy Tact posiada dwustopniową regulację intensywności oczyszczania filtra - Tact mini i Tact max.

Cena 1 999,98 zł
Więcej
W magazynie

NT 40/1 Tact Te L

Recenzje: 0

Sprawdzony odkurzacz uniwersalny zaprojektowany na nowo z bardziej wydajnym i ciszej pracującym systemem Tact obsługiwanym za pomocą pokrętła. Nowy Tact posiada dwustopniową regulację intensywności oczyszczania filtra - Tact mini i Tact max.

Cena 2 728,14 zł
Więcej
W magazynie

NT 50/1 Tact Te L

Recenzje: 0

Sprawdzony odkurzacz uniwersalny zaprojektowany na nowo z bardziej wydajnym i ciszej pracującym systemem Tact obsługiwanym za pomocą pokrętła. Nowy Tact posiada dwustopniową regulację intensywności oczyszczania filtra - Tact mini i Tact max.

Cena 3 098,37 zł
Więcej
W magazynie