Jak pielęgnować podłogę drewnianą?

Podłogi drewniane cieszą się największą popularnością w polskich gospodarstwach domowych. I słusznie. Gdyż gwarantują piękny, ponadczasowy efekt, nadając wnętrzu elegancji i ciepła. By jednak drewno cieszyło nas swoją urodą jak najdłużej, należy o nie odpowiednio dbać. Dziś podpowiemy jak.

 

Uwaga na wodę

Drewniane podłogi nie lubią wody. Jej nadmiar może powodować odkształcania desek, matowienie parkietu lub odwarstwianie lakieru. Dlatego zabronione jest układanie drewnianej podłogi w pomieszczeniach cechujących się wysoką wilgotnością jak np. łazienka. Chyba, że jest to drewno odpowiednio zaimpregnowane. Należy też pamiętać, by podczas mycia powierzchni płaskich stosować mopy, które w łatwy sposób da się możliwe najbardziej wycisnąć, by były tylko lekko wilgotne.

 

Ochrona przed zarysowaniami

Podłogę drewnianą odkurzamy tak samo jak dywan i każdą inną powierzchnię. Pamiętajmy tylko, by używać odkurzaczy z odpowiednimi końcówkami, które nie porysują podłogi. Wszystkie modele Karcher są wyposażone w tego typu szczotki. Ponadto należy pamiętać o regularnym zamiataniu piasku i żwiru, który przyczynia się do rysowania powierzchni. Jeśli mamy w domu zwierzaka, to przytnijmy mu pazurki. A sami nie chodźmy po drewnianym parkiecie w szpilkach lub innym obuwiu z twardą podeszwą. Pamiętajmy, by podkleić meble stojące na drewnianej podłodze filcem, a przed drzwiami domu połóżmy wycieraczkę, której stosowanie zredukuje ilość codziennych zanieczyszczeń w mieszkaniu.

 

Czym myć drewno?

Do mycia podłogi drewnianej nie stosujmy środków uniwersalnych, gdyż są one zbyt agresywne. Kupujmy zawsze preparaty przeznaczone do danego typu powierzchni i pamiętajmy, by nie stosować zbyt dużej ilości wody. Po umyciu wytrzyjmy podłogę do sucha. Na zakończenie sięgnijmy po substancje pielęgnacyjne na bazie wosku lub polimerów, które zakonserwują drewno i wydłużą jego żywotność.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.