Podłogi drewniane cieszą się największą popularnością w polskich gospodarstwach domowych. I słusznie. Gdyż gwarantują piękny, ponadczasowy efekt, nadając wnętrzu elegancji i ciepła. By jednak drewno cieszyło nas swoją urodą jak najdłużej, należy o nie odpowiednio dbać. Dziś podpowiemy jak.

Czym myć panele podłogowe? O negatywnym wpływie wody.

Drewniane podłogi nie lubią wody. Jej nadmiar może powodować odkształcania desek, matowienie parkietu lub odwarstwianie lakieru. Dlatego zabronione jest układanie drewnianej podłogi w pomieszczeniach cechujących się wysoką wilgotnością jak np. łazienka. Chyba, że jest to drewno odpowiednio zaimpregnowane. Należy też pamiętać, by podczas mycia powierzchni płaskich stosować mopy, które w łatwy sposób da się możliwe najbardziej wycisnąć, by były tylko lekko wilgotne.

Czyszczenie podłóg - Ochrona przed zarysowaniami

Podłogę drewnianą odkurzamy tak samo jak dywan i każdą inną powierzchnię. Pamiętajmy tylko, by używać odkurzaczy z odpowiednimi końcówkami, które nie porysują podłogi. Wszystkie modele Karcher są wyposażone w tego typu szczotki. Ponadto należy pamiętać o regularnym zamiataniu piasku i żwiru, który przyczynia się do rysowania powierzchni. Jeśli mamy w domu zwierzaka, to przytnijmy mu pazurki. A sami nie chodźmy po drewnianym parkiecie w szpilkach lub innym obuwiu z twardą podeszwą. Pamiętajmy, by podkleić meble stojące na drewnianej podłodze filcem, a przed drzwiami domu połóżmy wycieraczkę, której stosowanie zredukuje ilość codziennych zanieczyszczeń w mieszkaniu.

Czym myć podłogi drewniane?

Do mycia podłogi drewnianej nie stosujmy środków uniwersalnych, gdyż są one zbyt agresywne. Kupujmy zawsze preparaty przeznaczone do danego typu powierzchni i pamiętajmy, by nie stosować zbyt dużej ilości wody. Po umyciu wytrzyjmy podłogę do sucha. Na zakończenie sięgnijmy po substancje pielęgnacyjne na bazie wosku lub polimerów, które zakonserwują drewno i wydłużą jego żywotność.