Stylowy dywan lub odpowiednio dobrana wykładzina potrafią pięknie zaaranżować wnętrze. Aby jednak te dekoracje podłogowe zachwycały swoim blaskiem przez długie lata, warto o nie zadbać. By zachować barwy i puszystość dywanu czy wykładziny oraz przedłużyć ich żywotność, należy je regularnie konserwować. O tym, jakie działania zastosować, dowiecie się z niniejszego artykułu.

Profilaktyka

Podstawą troski o dekoracje podłogowe jest profilaktyka. Nie oznacza to, że nagle wszyscy domownicy i goście mają zacząć chodzić po domu w czyściutkich skarpetkach, a wasz czworonóg ma być trzymany na korytarzu. Chodzi tu przede wszystkim o to, by usuwać na bieżąco wszelkie zabrudzenia np. plamy. Pozostawione będą bowiem trudne do usunięcia w przyszłości. Dobrze jest też zakupić wysokiej jakości wycieraczkę i położyć ją przed drzwiami. W ten sposób unikniemy nanoszenia do domu piasku i błota, które nie będą roznoszone po całym domu, w tym również po dywanach i wykładzinach.

Odkurzanie

Odkurzanie to podstawowa pielęgnacja dekoracji podłogowych. W każdym domu powinien więc znaleźć się dobrej klasy odkurzacz. Najlepiej wybrać ten piorący, który umożliwi także wykonanie prania. Wybierając urządzenie, zadbajmy, by był wyposażony w odpowiednią końcówkę. Niezbędna do czyszczenia dywanów czy wykładziny jest turboszczotka, która świetnie wyciąga brud spomiędzy włókien. Jeśli w domu znajduje się zwierzę, dobrze mieć w zanadrzu końcówkę z metalowym lub gumowym zgrzebłem, które świetnie zbierze sierść podłogi.

 

Odkurzacze wielofunkcyjne

 

Czyszczenie

Raz na jakiś czas należy odświeżyć na sucho naszą podłogową dekorację. Służą do tego specjalne środki, które zakupimy w każdej drogerii. Taki preparat wystarczy rozsypać na dywanie czy wykładzinie i po jakimś czasie zebrać go odkurzaczem. Warto sprawdzić także domowe sposoby na odświeżenie za pomocą sody lub odciśniętej kiszonej kapusty.

Trzepanie

Jeśli posiadamy dywan, warto go od czasu do czasu wytrzepać, dzięki czemu usuniemy kurz, który utknął głęboko w strukturze włosia. Po wytrzepaniu zawsze należy dywan odkurzyć. Ciekawym rozwiązaniem jest również zimowy sposób pielęgnacji dywanów polegający na położeniu materiału na suchym śniegu włosiem do dołu i trzepaniu. W ten sposób łatwo usuniemy kurz, który zostanie w śniegu.

Pranie

Pranie wykładziny czy dywanu należy wykonywać co 1-2 lata. Najlepiej sprawdzi się tutaj wysokiej kasy odkurzacz piorący np. taki jak sprzęt renomowanej firmy Karcher. Za pomocą tego urządzenia precyzyjnie usuniemy nagromadzone zabrudzenia, a materiał będzie wyglądać jak nowy. Jeśli nie dysponujemy odkurzaczem piorącym, można go wypożyczyć lub skorzystać z usług profesjonalnej firmy sprzątającej.

Powiązane produkty

SE 5.100

Recenzje: 0

Najnowszy konstrukcyjnie odkurzacz piorący przeznaczony jest do wszelkich powierzchni czyszczenia, za pomocą metody ekstrakcji. Odkurzacz znacznie lżejszy i wygodniejszy w użytkowaniu od swoich poprzedników.

Cena 1 329,00 zł
Więcej
W magazynie

WD 3

Recenzje: 0

Najpopularniejszy model odkurzacza w ofercie, charakteryzujący się niezawodnością i trwałością dzięki czemu jest idealny do różnego typu prac. Możemy nim usuwać niewielkie ilości wody.

Cena 359,00 zł
Więcej
W magazynie

WD 4

Recenzje: 0

Odkurzacz o niezwykle wydajnej turbinie ssącej, a dodatkowo przy uszczelnieniu konstrukcji urządzenia charakteryzuje się wysoką siłą ssącą przy niewielkim hałasie. Możemy nim usuwać niewielkie ilości wody.

Cena 529,00 zł
Więcej
W magazynie

WD 5

Recenzje: 0

Odkurzacz wyższej półki o niezwykle wydajnej turbinie ssącej, a dodatkowo przy uszczelnieniu konstrukcji urządzenia, charakteryzuje się wysoką siłą ssącą przy niewielkim hałasie i wyjątkowo niskim zużyciu energii elektrycznej. Możemy nim usuwać niewielkie ilości wody.

Cena 719,00 zł
Więcej
W magazynie

WD 5 Premium

Recenzje: 0

Wyjątkowo mocny i trwały, a przy tym niezawodny odkurzacz klasy Premium. Charaktetryzuje się niskim zużyciem energii elektrycznej w stosunku do generowanej siły ssącej.

Cena 849,00 zł
Więcej
W magazynie

WD 6 P Premium

Recenzje: 0

Odkurzacz najwyższej półki o niezwykle wydajnej turbinie ssącej, a dodatkowo przy uszczelnieniu konstrukcji urządzenia, charakteryzuje się wysoką siłą ssącą przy niewielkim hałasie, wyjątkowo niskim zużyciu energii elektrycznej i wysoką trwałością dzięki zbiornikowi ze stali szlachetnej, przez co jest idealny do różnego typu prac z gniazdem do podłączenia...

Cena 1 079,01 zł
Więcej
W magazynie